Szerző:
jmedvegy » hétf. okt. 04, 2010 10:24 pm
Üdv!
Kissé fogalom zavarokkal küzdök, megérteni elmondásod, de megpróbálok rávilágítani mi is a gondom ezzel.
A TEST fogalmad nem teljesen egyértelmű. Amit Te testnek nevezel, nagy valószínűséggel védőföld vezető, ami - mint nevében utal rá - nem vezet feszültséget, VÉDELMI funkcióval bír. Mint írod, az órán van egy csatlakozó pont KÜLÖN TESTnek, ez mindenképp vődőföld csatlakozásra utal, majd egy másik TEST érkezik valahonnan és egy vmilyen vezető a hátsó sorkapocstól. Ez itt nem tiszta, mivel a hálózatokon a nulla és a védőföld NEM cserélhető fel, ellenkező esetben a készülék külső oldalán érintési feszültség jelenik meg - ld. csíp a mosógép - ami adott helyzetben áramütést okozhat. A következményeket nem kívánom taglalni.
Ha nem rendelkezel elektromos ismeretekkel és gyakorlattal, akkor elsősorban már most szeretném leszögezni, hogy minden, feszültség alatti vizsgálódással az életeddel játszol, de mindezek felül, az általad végzett beavatkozás magában hordozz hibalehetőséget, ami az adott esetekben túlmutat egy ezermester hozzáértésén. Mivel bárki által MEGFOGHATÓ és bekapcsolható készülék, másodrészről az első érintésvédelmi osztályba tartozik, a tűzhely bevizsgálása és javítása kizárólagosan szakember által végezhető feladat. Ha nem vagy tisztában a kapcsolódó alapvető elektromos ismeretekkel, akkor ez a magam szemszögéből nézve hazárdírozás. Alapvetően jó tanácsként, komolyabb adásvételeknél bevett általános szabály, hogy a komolyabb elektromos készülékekről - boiler, tűzhely, elektromos hálózat stb. - ami fix bekötéssel rendelkezik, általában kérnek szerelői érintésvédelemi nyilatkozatot az adott berendezés vagy hálózat egészéről. Ha egy laikus által is "buherált" eszköz, akkor annál inkább maadnék az első verziónál. Sok meglepetést és bosszúságot lehet ezzel megspórolni. Saját tapasztalat, hogy akkor kerül a villanyszerelő szóba, ha már az új lakást kifestették, és nem tudja a készséges festő visszarakni a kapcsolót, vagy éppen egy szép ködös napon ráz a földelt konnektorról működő hűtő, amiből persze a pusztán a védőföld felejtődött valahol útközben el, vagy éppen sosevolt.
Konkrét tanács helyett javallom, keress egy helyi, megbízhatónak ítélt iparos, akivel átnézeted a készüléket, ahelyett, hogy magad próbálod átkötözgetni az egyes belső vezetőket ide vagy éppen oda. Mi több, ezek általában egyszínűek, ha nincs konkrét tapasztalatod, akkor az ilyen hálózatról működő készülékekben való vájkólódás, ismeretek nélkül - vak vezett világtalant esetekhez vezetnek.
Dörgedelmek mellett mellékelek pár általános szabályt, és bevett eljárást, amit az adott készülékeknél alkalmaznak.
Minden vizsgálódást ÁRAMTALANÍTOTT készüléken végezz, amit a kapcsoló táblán lévő 2 vagy 3 sarkú kismegszakító lehúzásával, vagy a tűzhely környezetében lévő áramtalanító, többsarkú kapcsolóval tehetsz meg. Ha nem tudod melyik az, akkor nem marad más hátra, mint a lakás főmegszakítójának lekapcsolása.
Minden elektromos tűzhely alapból 3 fázisú bekötésre tervezett, ezt a hátsó részen lévő csatlakozó kapcsokon lévő jelölések, vagy a tűzhely hátoldalába beragasztott bekötési rajzról kitűnik. 1 fázisú bekötésnél a 3 fázis pontot össze kell kötni a tűzhelyen, így megfelelően kell hibátlan esetben működnie. A terhelés elosztása miatt külön-külön fázisról működnek az egyes főzőlapok, valamint a sütő. Első lépésben tisztázd, melyek ezek a pontok a készüléken. Bekötésnél a hálózatból (falból) jövő fázis vezetékek fekete, nulla kék illetve védőföld zöldsárga színűeknek kellene hivatalból lenniük. Kábeles bekötésnél a fázisvezető a kábel szürke, vagy barna színű vezetője is.
A hagyományos lapok általában 4 ill. esetenként 5 kivezetéssel renfdelkeznek, és a hozzá csatlakozó kapcsolókkal a benne lévő fűtőbetétek egymással sorosan vagy párhuzamosan kapcsolódnak, így biztosítva a kellő teljesítményt. Ezek minden esetben egy fázisról és nullavezetőre kapcsolódnak elektromosan, ált. a középen lévő rögzítő, felfogató csavarra kapcsolódó vezető a védőföld vezetője.
A sütő fűtőbetétjei általában többrészből, alsó és felső sütő részből tevődnek össze, melynél az egyes részek egymással párhuzamosan kapcsolódnak. Ezek közvetlenül a sütési módot kiválasztó kapcsolóhoz kapcsolódnak, esetedben az időzítőn keresztül, ami általában általában kétsarkú lekapcsolást tesz lehetővé. A hőfokszabályzók a régebbieken is a fázisvezető megszakítását végezték pusztán el. Mivel régebben használt egy sütőbetét 750W-os volt, és ebből is 4 volt általában egy sütőben, ezért ezeket mindig megosztva kellett lekapcsolni (3kW egy kapcsolóval körülményes, viszont kétsarkú megoldással már kisebb méretű kapcsoló is használható, mert egyidőben két helyen szakítja meg az ember az áramkört). Behatárolást követően műszerrel célszerű megvizsgálni, nem szakadt-e valamelyik, mert ha fog is működni, nem az elvártnak megfelelő lesz az eredmény.
Az időzítő egyszerűen kihagyható, lényegében egy kényelmi szolgálatatás, hogy semmiképp sem süssünk túl valamit, vagy éppen tálalásig melegen maradjon a tűzhelyben. Ha kihagyod, akkor nincs vele gond.
Viszont a hőfokszabélyzó nem hagyható ki. egyrészt, mert így takarékosabb, illetve kihagyása estén, "ami a csövön kifér" effektus által minden le fog égni benne.
Összegezve:
Javaslom, keress egy korrekt szakembert, és nézesd át vele a készüléket. Lehet, nem lesz olcsó, vagy éppen mint testedből egy darab, fájni fog, viszont hosszútávon nem fogsz idegeskedni, vajon minden jól lett megcsinálva? Hozzáértés nélkül nem érdemes a fél sikert kockáztatni.
Ha magad fogsz hozzá, mindenképp csak áramtalanított készüléken kutakodj, számozd meg az egyes vezetőket, és rajzold le, mi hova megy. A lapon könnyen tisztázhatod, mi mivel áll kapcsolatban, hova kapcsolódik.
Végül, de semmiképp sem utolsó sorban. Ha mégis kensz valamit, csak hőálló zsír, mindig mértékkel, inkább sajnáld, mint bőven adagolod. Általában ilyen helyeken nem alkalmaznak kenőanyagot, éppen a melegedés és tűzbiztonság okán. Érintkezőkhöz ne kerüljön, az átkapcsolások esetén létrejövő szikrák a zsírban kormot termelnek, ami a zsír szigetelési tulajdonságait kedvezőtlenül befolyásolja, Olaj mindenképp kerülendő, ha ásványi, alacsony a lobbanáspontja, ha szintetikus, akkor viszont kellemetlenül büdös volta miatt. Ha mégis lecsöppen valami, ruhával rögtön fel kell törölni. Ami mégis meg van zsírozva, az minden esetben hőálló zsír, illetve olyan helyen van beépítve, ahol a hőtől hőszigeteléssel is védett.
Remélem tudtam segíteni, és ajánlom, fenti intelmeim, még ha adott esetben rosszul is esik, megszívelelni.
További szép napot!