Szerző:
jmedvegy » pén. szept. 25, 2009 6:07 am
Üdv!
Először azzal kezdeném, hogy az általad megépített kapcsolás leginkább a saccográf kategóriájú mérőművek közé tartozik, tehát ennek megfelelően használd a mérési eredményeket. Első olvasatra nincs megfelelően beszabályozva kapcsolásod, vagy elképzelhető hogy rosszul építetted meg, azonban ez csak a nyák átnézése után lenne megállapítható bizton.
A leírásban kissé megtévesztő a fogalmazás, ezért kissé pontosítanék. Van egy töltőkör, ami a PNP (BC556) tranzisztorra épített potméterek és a mérendő kondenzátor alkot. Minél nagyobb a K kapcsoló által bekapcsolt ellenállás, annál kisebb kapacitású kondenzátort tudsz mérni. A mérendő kondzátoron feltöltött töltést periódikusan süti ki a műveleti erősítő egyik felére épített oszcillátor és NPN (BC140) tranzisztor. Ha nincs mérendő kondenzátor, akkor a komparátor nem-invertáló (+) bemenetére a P1, P2 osztó által beállított potenciál kerül, és ez eltekintve triviális esetektől, magasabb lesz, mint a komparátor invertáló (-) bemenetére jutó, dióda által beállított. Ezért ilyenkor, amíg a mérőpontot az oszcillátor nem zárja rövidre, a led villog, az oszcillátor frekvenciájának megfelelő ütemben.
A beszabályzáshoz próbáld meg a következőket: a mérő pontra ismert értékű, és a leírásban jelzett nagyságrendű, lehetőleg a kisebb értékeknek megfelelő kondenzátort kapcsolj. A P1 és P2 és a sorba kapcsolt osztó határozza meg, hogy milyen feszültségre a a K kapcsoló által kiválasztott R pedig, mekkora árammal töltődhet fel. Állítsd a P1 a testhez mérhető (- sarok) legnagyobb feszültségértékre, a P2-t pedig maximumra. Ha minden OK, akkor a led elvileg nem gyulladhat ki. (Ha igen, akkor a körben lévő 2k7 ellenállás értékét csökkenteni kell.) Csökkensd P2-t kb. középső állásig. Ekkor a lednek kisebb szinten valahol, de fel kellene villannia. Ha nem villogna, a csökkentést a P1-gyel folytasd, amíg a led nem kezd villogni. Ekkor lép fel az a helyzet, amikor a kisütés és töltődés egyensúlyba került, és ami arányos a kondenzátor értékével. Ne nyúlj a továbbiakban P1-hez, és ismételd meg a mérést más, de hasonló nagyságrendű kondenzátorokkal ebben az állásban. Értelemszerűen, ha P2-vel már elérted, hogy a led villog, akkor ismét növelni kell a P2-t és P1-gyel folytatni. A továbbiakban ne nyúlj P2-höz, és más mérési tartományokban ismételd meg az eljárást. Ha P2 itt szabályozni kellene, akkor mérd meg az értékét, és a K kapcsolóval együttesen esetelegesen kiválaszthatsz egy konkrét értéket ehhez a tartományhoz, vagy visszatérsz az elejére és új beszabályzással kezded az eljárást elölről.
Bár kissé hosszadalmasnak tűnik a beállítás, a gyakorlatban vélhetően nem lehet több pár percnél. Ha a fent leírtak nem vezetnek eredményre, akkor célszerű átnézni a kapcsolást, megfelelően lett-e összeállítva, ha igen, célszerűen változtatni kell az oszcillátor frekvenciáján (33k vagy 4u7) az ellenállás vagy kondenzátor értékének csökkentésével. Értelemszerűen ekkor gyakrabban süti ki a mérőkört, viszont egy határnál már nem érdemes tovább menni, mert a rövid felvillanások miatt nem lesz érzékelhető az egyensúlyi állapot.
Remélem sikerült kissé rávilágítanom az áramkör működésére, és eredményesen tudod használni a jövőben.
További szép napot!