Szerző:
jmedvegy » vas. feb. 14, 2010 12:00 am
Üdv!
Egy kissé összetettebb a probléma, mint az elsőra adódik, de remélem sikerül a lényeget megvilágítanom.
Amit keresel azt gyakorlatilag hangváltónak nevezik, és elvileg ez az ami illeszti az egyes hangszórókat az erősítő kimenetéhez, illetve az adott hangfrekvenciás sávot a hangszórók jellegének megfelelően választja szét. Jó hangváltót építeni -tervezni is - elég nehéz. ( Hogy a példánál maradjak a feltüntetett ohm érték (ld. 4 ill. 8 ohm) a hangszóró impedanciáját jelenti 1kHz mérőfrekvencián mérve.) A hangváltó a hangszóróhoz szervesen kapcsolódik, tehát ha az egyik változik, változnia kell szükségszerűen a másiknak is. A kapcsolat ilyetén formán mondhatni kölcsönös.
4 ohmos hangszóró esetén egy sorbakötött ellenállás ugyan megoldást jelentene, de jelentős hődisszipálódás mellett, miközben a hangszóró is nem azt a hangteljesítményt adja le, ami elvárt tőle, ezért azt ilyetén formán nem ajánlom.
Ellenállás nélkül viszont előfordulhat, hogy az erősítő csúcsárama jelentősen megnövekszik (a csökkenés értékével négyzetes arányban), ami extrém esetekben annak tönkremenetelét okozhatja. Viszont nem is szól jobban, mivel már nem illesztett az erősítőhöz a hangfal. A nagyobb ellenállású ilyen szempontból biztonságosabb, azonban a másikban is hasonló módon cserélni kellene, mivel az eredeti jobban fog szólni a másikhoz viszonyítva.
A teljesség igénye nélkül így két út áll előtted.
Az egyik, egyben az egyszerűbb és könnyebb, hogy célszerűen nagyobbra cseréled a másikban is a hangszórót a nagyobb értékűre (8ohm), és ha nem vagy különösebben vájtfülű, és a hangzással elégedett vagy, akkor hagyod úgy, ahogy van. Hoszzútávon nem okozhat gondot.
Ha a kisebb értékűt választod, akkor viszont célszerű belepiszkálni a hangváltóba, elsősorban a fennti okok miatt, bár szobahangerőn gyakorlatilag örök élet, meg még két nap.
Cserénél mindenképp figyelj a hangszórók "polaritására", így a műélvezet is teljes, ellenkező esetben az ellentétes fázisban, hangszóró által keltett azonos frekvenciájú összetevők kioltják egymást bizonyos helyeken, és kissé furcsa hangzást kelthet, de ez már az akusztika terület, amiben én sem vagyok oly annyira járatos.
Mindamellett meg kell jegyeznem, hogy azt is tudnunk kell, hogy a HIFI - bár elvileg nagy hangzáshűséget feltételez - napjainkra igen tág határok között értlemezett. Hogy pórias legyen, így egy kategóriába sorolható ugyanazon gyár hasonló terméke is. Ha emlékeim nem csalnak, anno még a kazettás magnók fénykorában, ha nem tévedek, 1 kHz sávszélesség uszkve 15eFt áreltérést jelentett két készülék között. Mindenképp megfontolandó, hogy mennyit fordítunk a probléma javítására, és milyen eredményt várunk el tőle.
Mindamellett, ha van rá lehetőség, le kellene skiccelni - ha csak egy móricka rajz erejéig is - a most meglévő áramkört, illetve az ezekhez kapcsolódó hangszórókat. Megkeresem régi jegyzeteim ezzel kapcsolatban, ha tudok még, megpróbálok még segíteni. Egyelőre most ennyi.
További szép napot!