Szuper, köszi!
Akkor tehát csak összelegózom az elemeket ezekből:
http://poly-mix.com/aruhaz/index.php?in ... 0/32x90fokés nem rakok közé semmilyen ragasztót?
Úgy látom van benne O-gyűrű, gondolom az bőven elég is, hisz nyomás az nem sok van egy víz leeresztésnél.
Írom akkor a vakolós élményeket:
Kezdjük ott, hogy totálisan szűzen, naívan álltam neki a kőművesmunkának, sosem volt még vakolókanál a kezemben (habár elég sok más munkát csináltam már), de még csak egy komplett vakolást sem láttam soha élőben az elejétől a végéig.
Youtubeos videók alapján kezdtem neki
Álljon itt az élmény, hátha jó lesz még valakinek:
1. Szóval, villanyvezetéket, kötöződobozt villanyszerelő gipsszel rögzítettem a kívánt helyen, ügyelve arra, hogy a majdani vakolatvastagságnak megfelelően lógjon ki a szájuk.
2. A régi omladozó gipszdarabokat, tégladarabokat nyilván levertem, lesepertem a falat.
3. A nagyobb réseket (volt öklömnyi hiány is régi kapcsolódoboznál) maradék falazóhabarccsal (baumit mörtel 30 vagy vmi hasonló) betömtem (előtte megvizeztem és alapozóztam a falat). Majd vártam 3 napot, hogy ezek rendesen kiszáradjanak. Ellenőriztem, hogy tartanak-e.
4. Nekem ferde vakolatra volt szükség, ami azt jelenti, hogy felülnézetben nem állandó a vakolatvastagság (egy nyíló tetőablak miatt, ami nagyon passzentosan közelre van rakva a falhoz. Ezért vettem vakolatvezető profilt (OBI meg festékbolt), 6 és 10 mm-es van. A kívánt helyeken 3 hulladék csavarral meg hulladék tiplivel felfúrtam őket a falra és függőlegesbe állítottam.
7. Cersanit diszperziós (adlopon) alapozót 1:3-ban higítottam, majd vastagon átkentem vele a falat. Ahol beitta nagyon (gipszes részek), oda tettem még, amíg homogén, nedves felületetet nem kaptam. Vártam kicsit, hogy ne tocsogjon, majd egy hígabb vakolatréteggel (Baumit uniputz) lekentem a falat, alulról felfelé haladva. Glettvassal, mert a fánglis felhordással nem akartam összefröcskölni mindent, meg hely se nagyon van rá.
8. A híg réteg után vártam egy kicsit, (kb fél óra), amíg megtikkadt, majd egy sűrűbb, egészen jégkása állagú anyaggal, glettvassal elkezdtem felhordani a réteget. A legvastagabb résznél kb. 20-25 mm kellett, a fal legvégén ez kb. 5 mm-re csökkent (vagy inkább nullára). Viszonylag gond nélkül ment, helyenként elsőre kicsit lehullott, de ez inkább a gyakorlatlanság hiánya volt, nem a tapadásé (kb. még a kanálról esett le). A lényeg, hogy határozott mozdulattal neki kell csapni/nyomni a glettvassal az anyagot a falnak, majd teríteni. Ha egyszer már fent van, akkor nem jön le.
8. Az eredmény egy meglehetősen egyenetlen, de kb. átlagban jó vastagságú réteg lett, ami még túl puha volt ahhoz, hogy nagyon egyengessem, így hagytam pihenni talán 1-2 órát. Közben egy egyenes léccel, a vakolatvezető profilokratámaszkodva ellenőríztem apluszokat és mínuszokat, hol lefaragtam, hol hozzáadtam, de nagyon nem akartam buzerálni az anyagot, mert egy bizonyos kiszáradási határig még könnyen leesnek nagyobb részek.
9. A végén, amikor a vékony rész felső része majdnem keményre száradt, a vastag rész is keményen kásás volt már, egy újabb, nagyon híg anyaggal, mintha glettelnék, elsimítottam a felületet. Így már a felület is szép volt, nem kell megijedni, ha előtte nem az (mert belemart a simító léc, stb.).
Délutánra kész is volt, azóta 2 nap alatt már elég jól megkötött, bár még 2 hetet várok vele. Megkongattam már, nem úgy tűnik, mint ami le akarna jönni.
Biztos lehet jobban csinálni, másodszorra már nekem is jobban ment, de mindenkit csak bátorítani tudok, akinek van egy kis kedve/érzéke viszont nincs pénze mással megcsináltatni, valamint kimaradt gyerekorában a homokvár építés
A második vakolási feladat már "komolyabb" volt, egy PVC ejtőcsövet kellett negyed 6 szög alakúra vakolni. Itt az egyetlen trükk az volt, hogy a PVC csövet vastagon bekentem Eco Prim tapadóhíddal, amitől durva, smirgli szerű lett a felülete, és erre már jól tapadt a vakolat. A többi már tényleg csak homokvár építés, mindenféle deszka mellett, sűrűn víznértékezve, a már megfelelőle száradt anyagot, egy vizes kőműves kanállal tetszőlegesen lehet vagdosni, majd híg réteggel simítani.
Volt még aljzatkiegyenlítés másik helységben, ez sem egy nagy cucc, ez alapján a videó alapján csináltam, ugyanígy:
https://www.youtube.com/watch?v=3TbCTsJ5w60Mielőtt valaki megjegyezné, tüskés hengert nem használtam, nem is tűnik úgy, hogy nagyon kéne és az anyagot kifolyattam a szélekig (gipszkartonig), az van annyira rugalmas, hogy a dilatációt felvegye. Persze lehet mondani, hogy gányolás, de a többi szobában a már meglévő alzatkiegyenlítő, amit kb. 10-15 éve raktak le gyönyörű repedésmentes éski van folyatva a falakig. Az meg, hogy hangot levezeti, az nem érdekel annyira
(kivízszintezett vakolatvezető léc volt a földön, majd öntöttem az anyagot és egy hosszú és keskeny műanyag hab simítóval terelgettem az anyagot. Arra azértkészüljünk fel, hogy hiába önterülő, igenis terelgetni kell és nagy, símító mozdulatokkal egyengetni, amíg még nagyon folyik (az első 5 percben, utána ha belenyúlunk, akkor már kuka az egész, uh. óvatosan!).
Itt is Cersanit 1:3 alapozó + Ultraplan renovation.
Egyelőre azt tudom elmondani egy lakásfelújítás kapcsán, hogy 3 munka volt, amit nem én csináltam, hanem szaki, és mindhárom sz@r lett és sokba került. Sajnos ez nem saját magam fényezése, hanem tapasztalat. Pl.:
Ablakhoz nem értek, új nyílászárót rakattam be. Az első szakinál kiderül az utolsó pillanatban, hogy nincs kivitelezői engedélye (én hibám, nem ellenőriztem), a második szaki beteszi rendesen az áthidalókat, majd beteszi az ablakot tokrögzítés nélkül. Utána mondom, hogy tegyen már be valamit, erre a fúrótokmánnyal lenullázza a 0 km-es ablak tömítőperemét, majd miután elmegy, a 4 dübelből 2-őt kézel kihúzok.
Villanyszerelő: sniccerrel blankol, nem blankolóval, csak éppen úgy van benn a vezeték a kötöződobozban, hogy a fázis (!) vezetéke egy 1,5 cm-en meg van sértve (ELMŰ hitelesített szerelő, számlával, stb.). MIt tudok tenni, állandóan ellenőrizgethetem a szakik munkáját, nagyon gáz.
Na akkor majd a csőcsere után leírom, hogy az hogy sikerült
Utána valami aljzatbeton, aljzatkiegyenlítés, vízszigetelés, új kád beszerelése, burkolás.
Apropó, egy 60 cm-es csempevágója nincs valakinek kölcsönbe?