Szerző:
Plaszlo » szer. feb. 03, 2010 2:20 pm
Üdv!
Még néhány kiegészítés:
Ki lehet szépen javítani a gipszstukkót, ha csak egy része amortizálódott le. Előtte viszont sablont kell készíteni az ép felületről, hogy a kijavított is ugyanolyan legyen. A sablont először papírból kell kivágni, és ha ez szépen illeszkedik az ép részekhez, át kell másolni egy fém, vagy erősebb műanyag lemezre. Érdemes óvatosan kivágni az íveket és utána reszelővel finoman passzítani, mert minden egyes hiba látszani fog az új részen. A sablonnak mindenképp legyen vezető része, ami a falhoz illeszkedik és így állandóan megfelelő távolságban tartja a sablont, nem lesz huplis az új rész. A sablont magát oldalirányban is meg kell vezetni, ha ezt a fal széle nem biztosítja, egy egyenes lécet ideiglenesen felszögelve a falra.
Kész a sablon, jöhet a javítás. A porladó, potyogó részeket le kell verni addig, amíg stabil ép részek nem látszanak, vagy a beteg részt egy az egyben eltávolítani. A lassabban kötő gipszből szépen el kell kezdeni felépíteni a felületet, közben a sablont néha át kell húzni rajta, hogy a kiálló részeket eltávolítsa. Az új stukkó középső részét hagyni kell kötni, hogy a sablon le ne tépje az egészet, ha túl sok a képlékeny anyag. Amikor a javított rész kezdi elérni a végleges formáját, egyre vékonyabb réteget kell felvinni és utána a sablonnal igazítani (a sablont áthúzni rajta, így a felesleges réteget letolja). Ha jó a sablon, akkor az eredetivel egyezőnek kell lennie az új résznek, száradás után finoman át lehet csiszolni, a hibákat javítani.
A hibás rész nagyon magasan van, vagy rossz elérhetőségű helyen, a javító darabot előre is el lehet készíteni egy erre alkalmas sima felületen, és a kivágott rész helyére beilleszteni az új, méretre vágott darabot. A hézagokat gipsszel szépen el lehet tüntetni.
Ugyanígy el lehet készíteni a "földön" is a teljes gipszstukkó keretet, méretre vágva összeállítani, és ha minden stimmel darabonként felragasztani a végleges helyére.