Úgy tűnik lesz dolgod rendesen. Még bontás előtt készüljünk fel lelkileg a műveletre. Alapvető gond a nagymérvű szakmaiatlanság, pontosabban belex@rtak az egészbe, csak kész legyen.
Alapvető dolog, hogy a szigetelőanyag fölött legalább 5 cm-es légrésnek kell lennie, ha felette párazáró fólia lett feltéve. Páraáteresztő fólia esetén a pára át tud menni a fólián, ezért ebben az esetben neki lehet tolni a szigetelőanyagot.
Belülről a hőszigetelő anyagot meg kell védeni a párától, ezért el kell zárni a pára útját párazáró fóliával, és csak azután lehet burkolni. Az egész lényege, hogy a páravándorlás útját a lehető legjobban le kell korlátozni a kültér felé.
A páravándorlás a szigetelés szempontjából egy kellemetlen és kártékony jelenség, mindenképp a meleg beltérből a hidegebb kültér felé akar menni és ezt meg is teszi a legkisebb résen keresztül is, csakúgy mint a gipszkartonon, vagy lambérián keresztül. Ezt a vándorlást kell e lehető leghatékonyabban megakadályozni, ezért belülről párazáró fóliával le kell lezárni a pára útját a kültér felé. A párazáráson mégis átjutó pára - mert tökéletes párazárás nem létezik- a szigetelőanyagon keresztül próbál a kültérbe eljutni, ezért itt már szabaddá kell tenni az útját, hogy ne a szigetelőanyagban rekedjen meg, hanem szabadon távozhasson. A megrekedt pára kicsapódik a szigetelőanyagban és azon felül, hogy erősen lerontja a szigetelés hatékonyságát, idővel penészedni kezd, ami nagyon egészségtelen.
Sajnos a látottak és leírtak alapján a lehető legrosszabb kombinációt valósították meg nálad, belülről nem zártak, viszont kívülről igen. Szerény feltételezésem szerint a szigetelőanyagod át van nedvesedve és ezért ennyire rossz a hőszigetelése. Ha szerencséd van és a fólia alatt valahogy ki tud szellőzni, akkor nem nagyon csatakos, de akkor sem száraz teljesen.
Mit lehet tenni a szigeteléssel?
Feltételezem a kivitelezőt nem tudod megkeresni és megkérdezni milyen fóliával fedte a szarufákat. Tegyük fel, ha már szigetelte a tetőteret, akkor legalább páraáteresztő fóliát rakatott fel, mert ez esetben a belső párazárás után már működhet a szigetelés rendesen. Ezt igazán a kibontás után lehet megállapítani, milyen állapotban van a szigetelő. Ha a külső fólia alatti rész nagyon nedves, akkor minden bizonnyal párazáró fóliát használt és akkor sokkal nehezebb lesz jóra megcsinálni a szigetelésedet.
Tételezzük fel a rosszabbat és akkor egy 5 cm-es légrést kell hagynod a külső fólia és a szigetelőanyag között. A fólián felül több szellőzőrést kell vágnod, ahol a pára a szabadba juthat, ráadásul úgy, hogy a cserepeken átjutó eső ne tudjon befolyni a szigetelőanyagba.
Ezt a mínusz szigetelőanyag mennyiséget a beltérben kell pótolnod.
Nézzük sorjában:
- kiszeded a szigetelőanyagot és állapotától függően kiszárítod, vagy kidobod az egészet.
- készítesz egy határoló réteget lécekből, rozsdamentes hálóból, vagy drótból, ami nem engedi a szigetelőanyagot a fóliának nyomódni és biztosítja a megfelelő légrést.
- ki kell tölteni a szarufák közt fennmaradó részt szigetelőanyaggal
- a szarufákra merőlegesen - vízszintesen - Bramac tetőlécből tartót készítesz, amik közét szintén kitöltöd szigetelőanyaggal. Itt lehet több variáció a lécek vastagságára, attól függően, mennyi szigetelőanyagot lehet a szarufák közé betölteni. Minimum 20 cm-nek kell kijönnie a két rétegnek, de ha van hely akár 25 cm-es is lehet az összvastagság. Így a szarufák is el lesznek takarva szigetelőanyaggal, ami a hőhidak kialakulását megakadályozza. Ez sem teljesen hőhídmentes megoldás, de csak a szarufák és lécek találkozásánál lesznek gyenge - már nem veszélyes - pontszerű hőhidak.
- a szigetelőanyagot le kell takarni a teljes felületén párazáró fóliával. A fóliát nagyon alaposan kell felrakni, a toldásoknál 15-20 cm átlapolással és ragasztással, lehetőleg mindenhol résmentesen.
- erre már fel lehet rögzíteni a belső burkolatot, ami lehet gipszkarton, de akár lambéria is.
A jobbik esetben - ha páraáteresztő fólia van a tetőn, akkor el ehet hagyni a szellőző rést és finoman nekitolni a fóliának, de a szarufák alatti szigetelést akkor is meg kell csinálni, de elég lesz 5 cm-es is.
A rétegrend belülről kifelé:
- belső burkolat - gipszkarton, lambéria
- párazáró fólia
- első réteg szigetelés a szarufák alatt (5-10 cm)
- második réteg szigetelés a szarufák között
(párazáró fólia esetén)
- 1A légrés 5 cm kiszellőzéssel
- 1B párazáró fólia
- 1C légrés minimum 5 cm
- 1D cserépfedés
(páraáteresztő fólia esetén)
- 2A páraáteresztő fólia
- 2B légrés
- 2C cserépfedés
Bár most nem említettem, de ha kiszeded a szigetelést, a szarufák állapotát is nézd meg alaposan, ha nedvesedett a szigetelőanyag, akkor a szarufáknál is kialakulhatott már penészesedés. Ezt le kell csiszolni, majd favédő alapozóval és festékkel leápolni a visszaépítés előtt. Ez lehet 2 in 1 alpozó és fedőréteg, mint a Milesi vizes bázisú lazúrfesték.
Itt egy szemléletes kép a kialakítandó megoldásról:
- szarufak_kozott.jpg (47.3 KiB) Megtekintve 36049 alkalommal.
http://guide.rockwool.hu/media/214744/1.2.02.2.pdf