Szerző:
Plaszlo » pén. ápr. 23, 2010 3:56 pm
Ez a huzat több dolog miatt is lehet. Volt egy olyan verzió, hogy a kültéri tartódoboztól indult és ment a villanyvezetési csöveken keresztül a beltérbe. (a kül és beltér közötti nyomáskülönbség a hőmérséklet változás, vagy szél miatt azonnal jelentkezik) A másik gond, hogy nincs levakolva a téglafal és a téglák közötti réseken jön-megy a levegő. Sokan úgy rakják a Porotherm téglákat, hogy csak a vízszintes illesztések közé raknak maltert, vagy ragasztót, az egymás mellé kerülő téglák között nincs. Ez is lehet a huzat oka. Az a téves elképzelés, hogy minek vakolni, a polisztirol/hungarocell táblák letakarják a réseket. Igen, csakhogy a táblák sem passzentosan fekszenek fel a téglafalra, hanem a rakási és méretbeli pontatlanságok, valamint a ragasztó miatt mindig van rés a tégla és a szigetelőanyag között. Ez még jó is lenne, de mindig adódik olyan hely, ahol nincs rendesen lezárva, eldolgozva a szigetelés és ott már kialakulhat légmozgás. Ez egy bizonyos határig jó lehet, mert a fal tud szellőzni, a pára el tud távozni, de ha túl intenzív, kiviszi a meleget télen a szigetelés mögül, így már nem sokat ér a hőszigetelés.
Tehát kívül ott vannak a téglák közötti rések, amit a szigetelőtáblák nem tudnak rendesen lezárni és ott van a gipszkarton felől is, a gipszkarton mögötti a tartólécek miatt.
Javasolnám a külső felület vékonyvakolását, csak annyira, hogy a réseket lezárja. Ez nem kíván sok anyagot és hamar ki is tud száradni. Így megfékezhető a kültér felőli illetve felé történő hőáramlás.
A gipszkarton kopogó hangját nem szeretem, de ez az én problémám. Ha kívülről rendesen le van zárva a levegő útja, akkor nem lesz probléma a gipszkartonozással, de semmi esetre se legyen mögötte szigetelőanyag, mert akkor párazáró fóliát is fel kell tenni a gipszkarton alá.
Igen, a padló alatti hőszigetelésnek van jelentősége és nem is kevés. A ház hőveszteségének elég jelentős hányadát teszi ki a hiányzó aljzatszigetelés. Tehát egyrészt energiatakarékos megoldás, másrészt komfortérzet növelő tényező, mert nem "húz" télen a padló. Hiába fűt az ember, ha a padló felől folyamatos hidegérzet alakul ki.
A vízteres kandallóban nem tudok konkrét tanácsot adni, nincs tapasztalatom, de körülnéznék az Interneten a fűtési szakcégek kínálataiban, ott nagyobb biztonsággal kapna megfelelő választ vagy támpontot a döntéshez. Nagyon fontos, hogy a leghidegebb télre számolva is elég legyen a teljesítménye, különben fázni fognak, vagy állandóan pakolni kell a kandallót. Nem mindenki szeret éjjel többször felkelni emiatt.
Egy első ház építése során rengeteg dolgot el lehet szúrni, amit később már nagyon drága helyrehozni. A mesterek sem mindig akarnak haladni a korral, az új technikákat, technológiákat sokszor feleslegesnek tartják, nem értik meg a mai elvárásokat. Jó volt ez 100 éve, jó ez ma is alapon. Megszigorodtak az energiatakarékossági előírások, és nagyon drága is lett az energia. Nagyon fontos fogalmakon, követelményeken siklanak át, vagy nem vesznek figyelembe. A ház külső hőszigetelése, a szinte tökéletesen záródó hőszigetelő ablakok, ajtók, a modern fűtő eszközök, amik már nem a lakótérben helyezkednek el, vagy zárt égésterűek, nagyon hasznos dolgok, de egy rakás új problémát is okoznak. Ilyen például a penészedés. Régen csak a nagyon rossz állapotú, elhanyagolt, rossz adottságú, rosszul fűtött lakásokban, házakban fordult elő, ma viszont a korszerű, és energiatakarékos lakásokban is egyre gyakoribb. Egy ház építésénél mindig kell egy olyan tervező, kivitelező, aki az egészet egyben, az egymásra gyakorolt hatásaival együtt, komplex rendszerben látja, nem csak az egyes szakmai területek szerint. Hiába rakja bele a legjobb tudását és technikai eszközeit az összes szakma képviselője, ha az egymásra gyakorolt hatásait nem veszik figyelembe.