Udv mindenkinek. Nagy gondom van , ebben kerek segitseget barkitol. Egy regi tegla hazban lakok es az idei sok esozestol talan a padlon eleg meretes nedvesseg foltok jelentek meg . A padlo az eredeti deszka padlo ami a haz epitesekor rakodott le, alatta csak valami dongolt toltes van semmi beton vagy ilyesmi..A jardatol eleg magassan van a padlo , majdnem 1 meter. Kerdesem az volna hogy mitol jelenhetet meg ez a nagy mennyisegu nedvesseg hogy teljesen at jott a deszkakon ugyanis a deszka kozepe ven atnedvesedve?
Üdv!
Ha nem is pontosan ebbe a témában, de éppen egy másik "hozzászólásban" jegyeztem meg a problémád okát.
A Te esetedben is a földnedvesség a ludas. Annak ellenére, hogy a járdaszinttől a padlószinted 1 m magasan van, az gyakorlatilag nem oszt vagy szoroz e tekintetben. A nedvesség a kapilláris hatás elvén jut magasabb szintre. Mint írod, a padló alatt a puszta döngölt föld van jelen. Valószínű, hogy az idei, átlagosnál nagyobb, és hosszantartó esőzések miatt a talajban jelenlévő nedvesség, belvíz is magasabban, a felszínhez közelebb van jelen, így a felette lévő rétegek is nedvesebbek. Véleményem szerint ez az, ami az eddig nem tapasztalt nedvesedést okozta.
A felszivárgó nedvesség megakadályozására a kavicsból, sóderből készült ágyazatok alkalmasak, amelyek ezt a "kapilláris csövet" képesek megszakítani, azokból is elsősorban a osztályozott, nagyobb darabokat - nem kőszikla - tartalmazó sóder a megfelelő. Az ilyen elválasztás azonban csak 10-15 cm-es vastagság alkalmazása esetén nyújt kellő védelmet.
A Te esetedben sajnos nem elegendő a pl pusztán vízszigetelő lemez alkalmazása. A lemez alatt felgyülemlő víz utat keres magának, és ha a padló a lábazati szigetelés fölött van, akkor könnyen előfordulhat, hogy a falba jutva, az fog felnedvesedni. Ha a helyzet így áll, több mint valószínő, hogy ebben az esetben a fal alsó részén a vakolat is jelen helyzetben nedvesebb, ami előbb vagy utóbb lepergéssel, vagy sókirakódással fog jelentkezni.
Ha valóban nincs még egy szerelő betonréteg sem a padló alatt, ennek utólagos felhordását vélhetően nem tudod elkerülni. és akkor még ott az alá kerülő kavicságyazat, illetve a betonra fektetett vízszigetelés+járóbeton felület és hőszigetelés és ezután a padló.
Mint minden kívülálló, akit személy szerint nem érintett a problémában, én ebben látom a kézenfekvő, és tartós megoldást. Azt csak remélni tudom, hogyha mások is jártak már hasonló cipőben, remélhetően megosztják tapasztalataikat, és saját olcsóbb vagy éppen az adott helyzetben jobb megoldásukat mindannyiunkkal.
További szép napot!