Szerző:
Plaszlo » pén. okt. 22, 2010 12:18 am
Kedves Virág!
Nem értem egészen pontosan. A kémény mentén végig lehet érezni a füstöt, vagy csak a kályha környékén és az terjed tovább?
Ennek a javítását nem lehet sokáig tologatni, mihamarabb meg kell oldani. Egyrészt életveszélyes lehet, másrészt az állandó szellőztetéssel az utcát fűtitek.
Két elképzelésem van:
- rossz a huzata a kéménynek a belső felületének leromlott állapota miatt (az egyenetlen felület következtében sok örvény keletkezik, ami gátolja a gyors kiáramlást), ezért hamar lerakódik a korom és tovább rontja a huzatát. Ezt alátámasztaná a kéményseprő ténykedése utáni pár hónapos javulás.
- a kémény belső vakolása elporladt, lepotyogott az idők folyamán és a téglák fugái közt átszökik a füstgáz. Esetleg együtt mindkét probléma. A hagyományos kéményépítésnél a téglák rakása közben malterral kikenik simára a kémény belső felét, hogy a füst akadály nélkül távozhasson. Azonban az idő, meg a füstgázok hője és agresszív összetevői szépen leamortizálják a bélelést és elkezdődnek a problémák. Ma már sokkal szigorúbbak az előírások, új kéményt csak béleléssel lehet építeni, a fűtési mód előírásainak megfelelően.
Nappali fényben a legalsó tisztító nyíláson keresztül egy kis tükörrel bele tudtok nézni a kéménybe és az állapotáról némi infót kapni (a fűtés ekkor ne menjen). Kéményseprő nem mondott semmit az okokról?
Megoldás a kémény bélelése lenne, ezzel a rossz állapotú kéményt is működőképessé lehet tenni. Nem ismerem a jelenlegi szigorú szabványokat és előírásokat, ezért ezt mindenképp szakembernek kell eldöntenie, mivel és milyen módszerrel lehet kibélelni. A szilárd tüzelésnek jóval nagyobb a füstgázhője, mint a gázfűtésnek, ennek megfelelően kell megválasztani a bélésanyagot, nem akarlak felesleges találgatásokkal félrevezetni.
http://www.diametrus.hu/index.htmhttp://www.kemenygeneral.hu/index.php?inc=page&menu_id=2Tudom a legnagyobb ellenség az ilyen helyzetekben a pénztárca, de az egészségetek és biztonságotok fontosabb. Próbáljátok részletre megcsináltatni ha nem megy másképp, nem akarok felelőtlen ötleteket adni, hogyan lehetne "megbarkácsolni" a kéményt, mert lehet csak vélt biztonságban éreznétek magatokat, de továbbra is veszélyes maradna. Ez nem ezermester kategória.
Teszem fel, adunk ötleteket a kémény külső tömítésére, hogy ne szivárogjon a lakótérbe, de mi van, ha megint eldugul és éjjel a visszaáramló füstgáz elárasztja a lakást?
Érdemes lenne több árajánlatot bekérni, és az alapján megjavíttatni a kéményt.
Sajnálom, hogy csak ennyit tudok segíteni, de mindenképp szakembernek kell megállapítani a hiba okát és javítási technológiáját.
Az írásodat külön témára választottam szét, így remélhetőleg hamarabb és több hozzászólás érkezik.
A falazott kémények (kéménytestek, kéményfejek) anyaga nagyszilárdságú, kisméretű tömör tégla lehet. Sajnos kéményépítésre vonatkozó ÉME engedéllyel nagyon kevés gyártmány rendelkezik. Mészhomok téglát kéményépítésre még a tetőhéjon kívül sem lehet felhasználni! Ezen problémák elkerülésére szolgál az a szigorú szabály, hogy a téglakéményekben saválló acélcsővel bélelt, vagy köpenyelemes kéményrendszereket kell alkalmazni.
2009. január 1. -től megszigorodtak a falazott kisméretű tömör téglából épített kémények alkalmassági követelményei. Az égéstermék az ilyen kémények tégláival közvetlenül nem érintkezhet, csak arra alkalmas koracél saválló béléstesttel, azaz a falazott téglakémények saválló béléscső és szigetelés nélkül még tartalék (pót-)kéményként sem engedélyeztethetőek égéstermék elvezetésére! A kémény első használatbavételekor az építtető köteles bemutatni a kéményseprő vállalat által kiadott un. terv felülvizsgálati jegyzőkönyvet.