Az előttem szólók véleményéből tudok javasolni a vastag habanyaggal kapcsolatban.
A vastagabb habfólia azért lehet problémás,mert nem megfelelően támasztja alá a laminált padlót (jobban összenyomódik), így a nagyobb mozgása, és az illesztések meglazulhatnak!
Szerintem is probllémás lehet. A laminált padló meglehetősen kemény anyag ennek jelentősen nem fog megváltozni a tulajdonsága a vastag és puha alátéttől.
Van itt egy video talán tanulságos lehet :
http://www.prakti.hu/index.php?mod=tv&bc=16&file=movies/laminalt.wmvAnnak ellenére hogy az alul olvasható összefoglaló nem említi thermofloor alátét együttes alkalmazását a habfóliával a laminált padló alá én alá teríteném az ajándékba kapott 2mm habfóliát is.
Amit a laminált padlóról tudni kell!
A meleg padlóburkolatok, így a hagyományos fa- és a szalagparketták választéka egy korszerű, és teljesen újszerű termékkel, a laminált padlóval bővült. A laminált padló alapanyaga fa származék és műgyanta (melanim) keverékéből tevődik össze, átmenetet képez a hideg- és melegburkolatok között. A korszerű technológiával készülő új anyag tulajdonságai nagyon előnyösek, ennek köszönhetően a felhasználása is egyre növekszik. Mintaválasztékuk szinte végtelen lehetőségeket kínál, hiszen mintázatát számítógéppel tervezik. A laminált padlók ma már a legkedveltebb padlóburkoló anyagok közé tartoznak.
Laminált padlók felépítése
Mint azt a bevezetőnkben már említettük, e korszerű padlóburkolók anyaga 30-90%-ban fa. Ez azonban nem a hagyományos értelemben vett fűrészáru, hanem környezetbarát faőrlemény, amelyből a padlólapok közepes- (750 kg/m3 fajsúlyú MDF), vagy a nagyszilárdságú (850-890 kg/m3 fajsúlyú HDF) hordozólapja készül. A hordozólap felszínén impregnált, UV-álló, színtartó dekorréteg, és az ezt védő, átlátszó, kopás- és karcolásálló, különlegesen kemény védőréteg van. A panelt a hátoldal ugyancsak melaminos balanszrétege teszi szendvicsszerkezetűvé és egyben formatartóvá, mivel e réteg szilárdsága azonos a fedőrétegekével Felépítéséből adódóan a laminált padlólapok vastagsága általában csupán 6-8 mm, így padlófűtés esetén is alkalmazhatók.
Miért előnyös?
Először is szembetűnően szép és egységes a külső megjelenésük. A színük és mintázatuk valósághű ugyan, de "mesterségesen" előállított és gyárilag ellenőrzött, jelentős árnyalati eltérésektől mentes .Beépítési magasságuk csekély, ami különösen felújítási munkáknál igen előnyös. A panelek illesztése nagy pontosságú, így nem keletkezhetnek az elemek között hézagok. Kopórétegük 10-15-ször kopásállóbb a hagyományos parkettalakkokénál, ezért a rendszeres ápoláson kívül semmiféle utókezelést nem igényelnek.( nem lakkozhatóak, nem csiszolhatóak) . A felületük rendkívül ellenálló, nem hagy nyomot rajtuk a cigarettaparázs), nem károsítják felületüket a bútorgörgők, a háztartási oldószerek. A tűsarkú cipők sem hagynak nyomot rajtuk, hiszen a kopórétegük nyomás- és karcálló.
Kopásállóság
A forgalomba kerülő laminált padlóburkoló panelek kopásállósága különböző.
Vannak lakossági illetve irodai felhasználásra készült laminált padlók.
Lakossági felhasználásra a 21-22-23-as koptatórétegű, irodai felhasználásra a 31-32-33-as koptatórétegű laminált padlókat ajánlják.
Azt, hogy melyiket válasszuk mindig a felhasználás helyszíne alapján döntsük el( hálószoba, nappali, étkező).
A padlók vastagsága a terhelhetőség szempontjából fontos. Minnél erősebb használatú helységbe választjuk a padlót, célszerű annál vastagabb laminált padlót választani.
Lerakás
Lerakásukhoz száraz, szilárd aljzat szükséges, amely lehet simított, aljzatkiegyenlített beton, vagy régi burkolat. Erre kerül egy réteg PVC fólia (vízzáró réteg), 1-3 mm habszivacs fólia (lépészaj csökkentő)vagy 5,5mm un. thermofloor (hang-hőszigetelő rost lap) ezután jön a laminált padló.
A laminált padlók háromféle módon kapcsolódhatnak egymáshoz:
ragasztással
pattintó klikk rendszerrel
billenő klikk rendszerrel
A ragasztás nélküli lerakásnál ajánlott vízzáró tömítő(clikk guard) használata. Ez meggátolja a felülről jövő nedvesség bejutását.
A szegélylécet a fa parkettákkal ellentétben a falhoz kell rögzíteni ragasztással, szegeléssel, dűbelekkel. Burkolatok találkozásánál és küszöböknél esztétikus alkalmazni valamilyen burkolatváltó profilt.
Laminált padló fektetését szőnyegpadló fölé egyes gyártók nem ajánlják, mert ennek vastagsága ingadozó, az új burkolaton való járást bizonytalanná teszi, a klikk rendszert pedig e mozgás megrepesztheti, ennek következtében a padló felülete már nem lesz tökéletes széttcsuszhat, hézagosodhat.
A szőnyegpadlót már csak azért is ajánlott felszedetni, mert a porallergiára érzékenyek csak így vehetik elejét a porképződésnek. A szőnyegpadlóra fektetett padló ugyanis a szegélyek mentén továbbra is pumpálni fogja a port, mivel ingadozó vastagsága miatt megnő a padló használat közbeni mozgása.
A parkett panelek garancia ideje is változó; ez lehet 5-15 év gyártótól függően. A garancia általában csak akkor érvényes, ha betartjuk a gyártó utasításait amit általában a csomagolásban találhatunk.
Ápolás
A víz a laminált padló fő ellensége, hiszen víztől a parketta dagad, vízfoltos lesz, a kiszáradás után pedig zsugorodik és hézagos lesz. Ezért csak teljesen kicsavart alig nedves ruhát szabad szükség esetén a tisztításhoz alkalmazni.
A parketta rendszeres ápolást és karbantartást igényel. Erre a gyártók előírásai és javaslatai a mérvadóak, melyek betartásával hosszú éveken, akár évtizedeken keresztül élvezhetjük padlónk szépségét.